Tautodailės menas – tai mūsų krašto veidrodis. Tautodailės menas – tikroji vertybė, o vertybes mes turime saugoti, puoselėti ir gerbti. Turime branginti ir tikruosius tautodailės meno kūrėjus. Varnių šviesulys, viso Žemaitijos krašto ir miestelio pažiba – tautodailininkė Julija Gumuliauskienė neseniai atšventė 85 – ąją sukaktį.

Pina nuo vaikystės

Prieš 85 metus netoli Varnių, Ožtakių kaime, gimė Julija Margelytė. Tėvai – Marcijona ir Cezaris Margeliai. Julija jau vaikystėje pamėgo rankdarbius. Pirmieji jos darbeliai – austi margi kilimėliai iš spalvotų popieriaus juostelių. Nuo vaikystės buvo labai naginga ir darbšti…. Išmokus siuvėjos amato iki pat pensijos Julija dirbo siuvykloje. Kada pradėjo pinti iš šiaudelių? Julija prisimena, kad nuo vaikystės… Šio amato išmoko iš mamos. Tačiau rimčiau pynimu užsiėmė tik tapusi Julija Gumuliauskiene, paauginusi vaikus, kada atsirado daugiau laiko.

Vienintelė Telšių krašte

„Labai norisi pasakyti, kad pynimo amatas yra vienas seniausių amatų pasaulyje. Manoma, kad jis atsirado anksčiau nei keramika. Lietuvoje, Žemaitijoje, anksčiau kiekviename kaime, miestelyje būdavo po pynėją, o dabar Julija vienintelė ne tik Telšių krašte, bet ir Mažeikių, Plungės. Gaila, pynimas, kaip ir nykstanti tradicija. Bet gal dabar tik taip atrodo, kad nykstanti?“ – svarstė viena J. Gumuliauskienės sukakties šventės organizatorių ir visų mūsų krašto tautodailininkų globėja Telšių kultūros centro etnografė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkė Sigita Dacienė.

Tautodailė visuomet keliauja greta liaudies architektūros ir folkloro. Iki moderniųjų laikų ji buvo visame pasaulyje kaip svarbi etnokultūros, tautos dvasinės ir materialinės kultūros dalis.

„Šiandien svarbu galynėtis su sparčiai šuoliuojančiu laiku, nepasiduoti jo tėkmei ir, nors akimirkai stabtelėjus, pažvelgti į praeitį, prisiminti savo kilmę, tėvų ir senolių puoselėtas tradicijas bei leisti joms įgauti antrąjį kvėpavimą modernių technologijų kupinoje nūdienoje“, – atkreipia dėmesį S. Dacienė.

Nors Julija pinti išmoko dar vaikystėje, tuo amatu užsiėmė tik subrendus. Džiugu, jog pynimo meistrė savo amato paslaptis noriai perduoda jaunimui. Tautodailininkė daugiau kaip penkiolika metų vadovavo pynėjų būreliui Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijoje, tad tradicijas yra kam tęsti.

Kuria grožį

Skirtingais pynimo būdais iš šiaudelių Julija pina skrybėles, įvairias kepures, krepšelius, dėžutes, paukščiukus, žmogiukus… J. Gumuliauskienė puikiai įvaldžiusi paprastąjį pynimą žvaigždute, apvalųjį pynimą ant vielos, pynimą „snapeliais“ bei pynimą neporiniu skaičiumi šiaudų lazdelių. Kuo daugiau šiaudelių, tuo platesnė bei storesnė pynė. Tautodailininkė taip pat šiaudeliais ant lino medžiagos dekoruoja saulutes, liaudiškus ornamentus. Menininkė pabrėžia, kad šiaudus paruošti darbui nėra taip paprasta. „Tai kruopštus valandų valandas užimantis darbas, neskaitant kol dar jie užauga!“ – pastebi J. Gumuliauskienė.

Menininkė iš Varnių labai gabi: jeigu reikia, gali pasiūti ir lėles. Julija yra dalyvavusi Telšių kultūros centro „Skudurinės Onutės“ konkurse, pasiuvusi labai gražią lėlę, kuri konkurse pelnė „Mis elegancija“ prizą.

Pirmąją personalinę parodą menininkė surengė 1989 metais Varnių bibliotekoje. Nuo 1999 metų yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė. Nuo tų metų Julija dalyvauja kiekvienoje organizuojamoje Telšių apskrities tautodailės parodoje. Jos darbai yra atrinkti ir į respublikines tautodailės parodas. J. Gumuliauskienės kūrinių yra įsigijęs Žemaičių muziejus „Alka“.

Svarbu paminėti, kad varniškė Julija yra ne tik tautodailininkė: ji visą laiką dalyvavo saviveikloje: dainavo folkloro, vokaliniuose ansambliuose, vaidino dramos būrelyje.

Mylima kraštiečių

J. Gumuliauskienę geru žodžiu mini ir kuo tvirtesnės sveikatos linki visi ją pažįstantys. Prisiminus sukakties minėjimo šventę tautodailininkei šiltų žodžių negailėjo Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Rimantas Žebrauskas, Kultūros ir turizmo skyriaus vyr. specialistė Sandra Jurkaitienė, Varnių senolių bendruomenės pirmininkas Stanislovas Genutis, Varnių seniūnijos seniūno pavaduotojas Juozas Rupulis, Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Telšių skyriaus pirmininkas Kajetonas Šliogeris, Varnių regioninio parko direktorė Irena Zimblienė, Varnių kultūros centro kultūrinių renginių organizatorė Gintarė Rimkūnaitė, kolegos tautodailininkai.

Telšių ir Varnių kultūros centrų darbuotojai išskirtinai pagerbė J. Gumuliauskienę surengdami jai nepamirštamą šventę. Renginį vedė Telšių kultūros centro režisierė Alina Gintalienė. Koncertavo ansamblis „Atgaiva“ (vad. Janina Fabionavičienė), Varnių senolių bendruomenės vokalinis ansamblis „Sidabrinė gija“ (vad. Česlovas Liaugminas).

Juliją labai myli jos šeima, tad be nuoširdžių linkėjimų ir mielų apkabinimų neapsieita. 85 – osios sukakties proga ją sveikino sūnus Ričardas, anūkė Brigita, sesuo Valerija, vyro brolis Jonas su žmona Janina.

Norint gauti puikų rezultatą, menu reikia gyventi dieną naktį. J. Gumuliauskienė džiaugiasi, kad tautodailės menas Žemaitijoje šiandien klesti. Menininkė viliasi, kad jis ir nebus pamirštas, o senosios tėvų ir protėvių tradicijos turės tęstinumą, nes meilė meniniam paveldui bus įskiepyta dar vaikystėje.